Strona główna » Meble na wymiar do kuchni – od czego zależy ich cena? Pytamy specjalistę…
Dom i Wnętrze

Meble na wymiar do kuchni – od czego zależy ich cena? Pytamy specjalistę…

meble do kuchni na wymiar, meble kuchenne na wymiar

Stoisz przed wyborem mebli na zamówienie i zastanawiasz się od czego zależy cena kuchni na wymiar? To dobry adres – tutaj dowiesz się o tym, co wpływa na koszty mebli na wymiar oraz w oparciu o jakie czynniki negocjować warunki realizacji zamówienia z fachowcami. Jak ocenić czy oferta jest korzystna oraz czy wycena jest rynkowa, czy sporo przestrzelona? Przekonajmy się…

Meble na wymiar – wielkość i kubatura kuchni

To główny czynnik wpływający na koszty mebli na wymiar. Cena zależy przede wszystkim od tego, jak duża będzie kuchnia, jak dużo szafek na wymiar sobie zażyczymy, czy zabudowa będzie pod sam sufit, czy meble na zamówienie uwzględniają wyspę itd. To normalne – fundamentem oferty jest obligatoryjny koszt materiału do budowy mebli na wymiar, blatów i frontów oraz innych elementów wyposażenia i dekoracji. W drugiej połowie 2021 r. odnotowaliśmy spory wzrost cen drewna, stąd wycena mebli na wymiar w ostatnim kwartale tego roku może dość znacząco różnić się od wyceny np. jeszcze z początku roku lub z roku poprzedniego (www.kaja-meble.pl/meble-na-wymiar-ostrzeszow/ )

Meble na wymiar – niestandardowe szafki, elementy wyposażenia kuchni

Za dodatkowe elementy, których typowe kuchnie na wymiar raczej nie uwzględniają, zapłacimy ekstra. Są to szafki na wymiar o nietypowym układzie i kształcie, niestandardowo docinane blaty itp. Musimy wiedzieć, że im bardziej oryginalny projekt mebli kuchennych na wymiar, tym bardziej precyzyjna i misterna robota, zatem nic dziwnego, że fachowiec doliczy sobie pewien dodatkowy procent. Warto zebrać kilka ofert od różnych firm lub stolarzy, a także poprosić jednego fachowca o wycenę kilku wariantów, by ocenić, czy wymyślony przez nas element jest faktycznie warty swojej ceny.

Meble na wymiar – korpusy, blaty, fronty

W kuchni elementami zewnętrznymi, decydującymi o stylu i aranżacji projektu są te trzy elementy: korpusy, blaty i fronty. Meble na wymiar uwzględniają spory przedział cenowy w zakresie tych elementów, np. za fronty lakierowane zapłacimy sporo więcej niż za alternatywne fronty matowe z okleiną. Podobnie w przypadku blatów, te z płyty kosztują inaczej niż blaty marmurowe. Znacie powiedzenie „sky is the limit”? W przypadku cen i rozwiązań, jakich dotyczą meble na wymiar, można spokojnie je przywołać.

Meble na wymiar – dodatkowe elementy wyposażenia

Chociaż główny projekt mebli na zamówienie składa się przede wszystkim z szafek, to do pełni funkcjonalności i estetyki oferowane są dodatkowe elementy wyposażenia. To drobne rzeczy, ale dopełniają całość. Meble na zamówienie mają czasem tzw. szafki cargo, więc ich wypełnienie to dobry przykład. Podobnie z wkładami do szuflad, matami, wypełniającymi szafki na wymiar czy z oświetleniem LED, które rozjaśnia blat po zmroku, a montowane jest pod szafkami. Z całą pewnością tego typu drobne elementy dodatkowe w projekcie mebli na wymiar zostaną osobno wycenione, warto o nie pytać, bo często klienci zwyczajnie wolą sami dokupić sobie takie drobne dodatki już po zakończeniu montażu i przeprowadzce.