Do czego można porównać patent żeglarski? Do prawa jazdy. To ten sam dokument. O ile jednak prawo jazdy potrzebne jest na polskich drogach, o tyle patent wykorzystywany jest na akwenach wodnych.
Ogólnie o patentach żeglarskich
Aby móc prowadzić jacht samodzielnie, należy odbyć kurs żeglarski, który zakończony będzie odpowiednim egzaminem. W Polsce, już od 2013 roku, obowiązuje podział na poszczególne patenty żeglarskie:
- patent żeglarza jachtowego,
- patent sternika morskiego,
- patent kapitana jachtowego.
Za wystawienie takich patentów odpowiedzialny jest PZŻ, czyli Polski Związek Żeglarski oraz PZMiNW, czyli Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.
Czas na szkolenie
Takie szkolenia dla osób dorosłych i nie tylko, organizuje wiele polskich ośrodków, m.in. Róża Wiatrów. Ich ośrodki znaleźć można m.in. na Mazurach. Dlaczego “nie tylko”? Ponieważ już na pierwszy patent żeglarza jachtowego, zdawać mogą osoby, które ukończyły trzynasty rok życia! Ktoś może powiedzieć, że granica wiekowa jest za niska, ale wiele młodych osób w tym wieku, posiada zdecydowanie większe umiejętności, niż osoby dorosłe. Przy tej okazji warto wspomnieć, że wielu żeglarzy swoją przygodę na akwenach rozpoczęło właśnie od Mazur, gdzie są wręcz idealne warunki do nauki. Już wiele osób się o tym przekonało.
W przypadku kolejnych patentów żeglarskich, wymagania są już nieco większe, (np. pełnoletność), ale ze spokojem – jeżeli ktoś ma w sobie odpowiedni hart ducha i ambicje, na pewno poradzi sobie z takimi egzaminami i szkoleniem.
Nie tylko dla zawodowców
Czy kurs na patent jest tylko dla zawodowców? Oczywiście, że nie. Często bywa bowiem tak, że do szkolenia przystępują takie osoby, które jachty miały okazję podziwiać tylko podczas wizyty w Sopocie, w marinie. No, ale pod wpływem “chwili” postanowiły jednak zająć się żeglarstwem. Przekonać się, czy takie wyzwanie jest właśnie dla nich stworzone. Wiele osób przekonuje się, że takie szkolenie jest wręcz idealne dla nich.
Chociaż, trzeba pogodzić się z tym, że amatorzy muszą dwa razy mocniej przyłożyć się do nauki. Podczas kursu nie brakuje zajęć z teorii, która jest bardzo ważnym elementem nauki (jak to w szkole bywa). Najważniejsze są jednak zajęcia praktyczne, które zajmują zdecydowaną większość dnia. To właśnie na ich podstawie można sprawdzić, czy teoria trafiła na swoje miejsce. W końcu od tego zależy powodzenie na egzaminie, po ukończonym kursie.