Strona główna » Radca prawny vs adwokat – do kogo warto się zgłosić?
Ciekawe

Radca prawny vs adwokat – do kogo warto się zgłosić?

Zakres obowiązków radców prawnych i adwokatów zdaje się być mocno zbliżony, o ile nie wprost identyczny. Oferty usług kancelarii należących do tych dwóch prawników także wyglądają podobnie. Więc na tej podstawie można by przypuszczać, że radca prawny jest zarazem adwokatem, a adwokat radcą. Polskie prawo reguluje jednak oddzielny zakres uprawnień i obowiązków dla wykonawców obu tych zawodów. Wcale nie są one takie same, mimo iż różnią się takimi cechami, które dla ich potencjalnego klienta nie powinny być jakoś znaczące.

Adwokat czy radca prawny?

Mimo wszystko ten potencjalny klient musi zwrócić uwagę na to, do kogo i z jakim problemem się zgłasza. W przypadku, gdy chodzi o jakieś popełnione przestępstwo lub przynajmniej wykroczenie, zazwyczaj lepszym pomysłem będzie udanie się do adwokata. Adwokat poradzi sobie znakomicie z przypadkami takimi jak cięższe i problematyczne rozwody, ale też i sprawy karne powiązane ze skarbówką.

Radca prawny także mógłby świadczyć podobne usługi, jednakże zwykle jest tak, że przedstawiciel tego zawodu nieco lepiej czuje się w sprawach związanych z prawem cywilnym, które mogą polegać chociażby na tworzeniu różnego rodzaju umów i przygotowywaniu różnego rodzaju pism albo innych dokumentacji związanych np. z nawiązką czy odszkodowaniem OC, lub sprawami związanymi z OCP.

Przed podjęciem decyzji o wyborze specjalisty, któremu zleci się konkretne zadanie, należy przysiąść na moment przy swoim problemie i na poważnie zastanowić się nad tym, jakiej dziedziny prawa będzie się on tyczyć. Następnie można już sprawdzić usługi poszczególnych kancelarii, by poszukać w nich dla siebie odpowiedniego wariantu pomocy i współpracy.

Przeważnie jest tak, że i radca prawny, i adwokat ma uprawnienia do tego, aby stanąć w imieniu swojego klienta przed sądem lub przed innym organem administracyjnym. W przypadku, gdy sprawa pójdzie w tym kierunku, większość osób z tej opcji będzie chciało skorzystać. Mało kto poradziłby sobie bowiem z samodzielnym przejściem przez poważniejszą rozprawę, gdyż wymaga to wiedzy i doświadczenia.