Strona główna » Słuchawki bezpieczne dla Twojego zdrowia
Technologia

Słuchawki bezpieczne dla Twojego zdrowia

Nie wyobrażasz sobie życia bez muzyki i chcesz, aby towarzyszyła Ci ona na co dzień? Jeśli tak, to zapewne masz świadomość tego, że musisz postawić na zakup dobrych słuchawek. Odpowiednio dobrane modele pozwolą Ci cieszyć się doskonałą jakością dźwięku, nie wpływając przy tym negatywnie na Twój słuch. Sprawdź, jakie słuchawki będą dla Ciebie najbezpieczniejsze!

W tym artykule przeczytasz:

  • Jak używanie słuchawek wpływa na słuch?
  • W jaki sposób wybrać słuchawki douszne, aby były bezpieczne?
  • Jakie słuchawki nauszne będą dla Ciebie odpowiednie?

Słuchawki a natężenie dźwięku

O wpływie słuchawek na zdrowie naszych uszu mówi się już od wielu, wielu lat. Wraz z tym, jak tego typu urządzenia znacznie się rozpowszechniły, specjaliści zaczęli się zastanawiać, w jaki sposób sprawić, aby ich używanie było bezpieczne dla zdrowia. Podstawowe zagrożenie powoduje tu natężenie dźwięku. W przypadku słuchawek bowiem fale dźwiękowe są emitowane w bezpośredniej bliskości małżowiny usznej, co dodatkowo zwiększa wrażenie hałasu docierającego do ucha. Wiele osób ma przy tym tendencję do pogłaśniania sprzętu, tak aby jak najlepiej słyszeć niuanse muzyczne, a jednocześnie wygłuszyć otoczenie. Tymczasem specjaliści wskazują, że zbyt długie korzystanie ze słuchawek „na pełen regulator” może doprowadzić nawet do trwałych ubytków w słuchu.

Właśnie z tego względu wiele urządzeń do odtwarzania muzyki – m.in. nowoczesne smartfony – jest wzbogaconych o funkcję, która co pewien czas automatycznie przycisza dźwięk płynący ze słuchawek. Za hałas ryzykowny dla zdrowia uznaje się granicę 85 dB – takie warunki panują np. w wielu fabrykach czy przy ulicach o dużym ruchu. Podkreśla się, że na takie dźwięki nie powinno się być wystawionym przez dłuższy czas niż maksymalnie 8 godzin. Tymczasem przeciętny użytkownik odtwarza muzykę przez słuchawki z natężeniem między 80 a 105 dB. Jeśli robisz tak przez wiele godzin bez przerwy, wówczas możesz narazić swoje uszy na negatywne konsekwencje zdrowotne.

Słuchawki douszne – jakie będą bezpieczne?

Jeśli preferujesz słuchawki douszne, zwróć przede wszystkim uwagę na to, aby zapewniały one dobre tłumienie dźwięków dobiegających z otoczenia. Takie modele bowiem często nie mają zapewnionej odpowiedniej izolacji. Im silniej zaś odbieramy hałas zewnętrzny, tym bardziej podkręcamy regulację głośności w sprzęcie grającym, aby wyraźniej słyszeć muzykę. Pamiętaj więc, aby wybrać takie słuchawki douszne, które będą dobrze „siedziały” w małżowinie i nie będą z niej wypadać.

Z tego względu obecnie największą furorę robią tzw. słuchawki dokanałowe. Są one zakończone miękką, elastyczną pianką lub gumką, która pozwala umieścić słuchawkę u wejścia do kanału usznego. Producenci oferują często w zestawie klika rozmiarów takich nakładek, dzięki czemu można je idealnie dopasować do indywidualnego kształtu anatomicznego swojego ucha. Słuchawki dokanałowe zapewniają więc doskonałą izolację od hałasów z otoczenia, przez co nie wymagają dodatkowego zwiększania głośności muzyki. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli i tak masz tendencję do „podkręcania” natężenia dźwięku do maksimum, mogą one nie być dla Ciebie bezpieczne. W ich bowiem przypadku nic nie chroni Twoich uszu przed zbyt wysoką dozą decybeli.

Słuchawki nauszne – jak wybrać odpowiednie?

Słuchawki nauszne dzielimy zasadniczo na dwa rodzaje: otwarte i zamknięte. Te pierwsze gorzej wygłuszają dźwięki z otoczenia, za to ich konstrukcja zapewnia swobodny przepływ powietrza między „muszlą” słuchawki a skórą człowieka. Dzięki temu bywają znacznie wygodniejsze do korzystania przez dłuższy czas – te najlepiej dopasowane sprawiają, że niemal nie czujesz ich na uszach. Słuchawki douszne otwarte sprawdzą się więc np. do słuchania muzyki w zaciszu domowym – gdzie zasadniczo jest spokojnie i nie dociera do Ciebie zbyt duży hałas. Okazują się przydatne również wtedy, gdy nie możesz sobie pozwolić na silną izolację dźwiękową od otoczenia – np. w pracy.

Słuchawki nauszne zamknięte uważa się za sprzęt dla najbardziej wymagających użytkowników. To dzięki nim bowiem można zdecydowanie najlepiej „odciąć się” od otoczenia i zagłębić wyłącznie w świecie muzyki. Tego typu modele są najczęściej wybierane przez osoby, które w słuchawkach przebywają przez długi czas – np. przez audiofilów czy ludzi zawodowo zajmujących się dźwiękiem. Sprzęt ten gwarantuje wysoką jakość odtwarzanej muzyki, bez szumów czy zakłóceń. Dźwięk ma dość wysokie natężenie, ale nie jest wtłaczany bezpośrednio do kanału słuchowego – jak ma to miejsce w przypadku wersji dokanałowych. Aby zapewnić jeszcze lepsze wygłuszenie otoczenia, w niektórych modelach słuchawek stosuje się dodatkowo funkcję tzw. aktywnej redukcji szumów (ANC). Zazwyczaj jest ona obecna w słuchawkach nausznych, choć bywa, że uwzględnią się ją także w przypadku wersji dousznych (wówczas moduł ANC znajduje się zwykle na zewnątrz – tzn. na kablu).

Nie chcesz stawać przed kłopotliwym wyborem: muzyka czy zdrowy słuch? W takim razie zdecyduj się na takie słuchawki, które zagwarantują Ci bezpieczeństwo użytkowania nawet przez dłuższy czas. Duży wybór różnych modeli znajdziesz pod adresem: https://allegro.pl/kategoria/sluchawki-66887

Industrialny metalowy stolik pomocniczy na laptopa loft opensource.com worlds.com