Strona główna » Akumulator samochodowy – rodzaje i jego działanie
Motoryzacja

Akumulator samochodowy – rodzaje i jego działanie

O ile dla większości użytkowników samochodu jego liczne podzespoły stanowią raczej tajemnicę, to praktycznie każdy kierowca doskonale wie, czym jest akumulator, a nawet gdzie się on znajduje. Wiedza ta zazwyczaj wynika z przykrych doświadczeń, związanych z jego awarią. Bo niestety, ale jest to element, który przy określonych warunkach i zaniedbaniach, może być bardzo kapryśny. Ponadto akumulatory się po prostu eksploatują i wcześniej czy później, trzeba będzie wymienić ten zużyty na nowy. Jakie mamy rodzaje akumulatorów i jak one działają?

Rodzaje akumulatorów samochodowych

Rodzajów akumulatorów jest wiele i różnią się one zarówno swoją budową, jak i parametrami. Taka podstawowa kategoryzacja dotyczy podziału na akumulatory obsługowe i bezobsługowe. Te pierwsze wymagają kontroli poziomu zużycia elektrolitu, który w razie potrzeby należy dolewać. Natomiast akumulatory bezobsługowe to zwarte konstrukcje, które działają bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji z naszej strony.

To jednak dopiero początek, bo akumulatory dzielą się również pod kątem swojej budowy wewnętrznej. W ten sposób rozróżnia się przede wszystkim:

  • akumulatory ołowiowo – kwasowe (SLA)
  • akumulatory kwasowe zmodyfikowane (ECM/AFB/EFB)
  • akumulatory AMG (Absorded Glass Mat – włókno szklane nasączone elektrolitem)
  • akumulatory żelowe (GEL)

Co do parametrów, to najważniejsza jest pojemność akumulatora oraz jego prąd rozruchowy. Pojemność akumulatorawyrażana jest w amperogodzinach (Ah) i określa ona ilość energii, jaką maksymalnie może zmagazynować, a tym samym dostarczyć dany akumulator. Natomiast natężenie prądu rozruchowego podawane jest w amperach (A) i oznacza ono, jak dużo energii jest w stanie dostarczyć akumulator w momencie rozruchu. Oba te parametry, tak jak wymiary akumulatora, muszą być dopasowane do modelu samochodu i rodzaju silnika.

Prawidłowe działanie akumulatora

Co prawda akumulatory samochodowe to części, które podlegają okresowej wymianie – średnio co 2-3 lata, jednak ich sprawność może bycz zachowana dłużej lub krócej. Wszystko zależy od sposobu eksploatacji akumulatora oraz prawidłowego działania innych elementów instalacji zasilającej nasz samochód, takich jak np. alternator, który odpowiada za ładowanie akumulatora w czasie jazdy. Jeśli nie działa on prawidłowo, może doprowadzić do przeładowania lub niedoładowania baterii. Również zwarcia w instalacji elektrycznej mogą rozładowywać akumulator, a tym samym obniżać stopniowo jego sprawność.

Sprawność akumulatora – kontrola

Warto zatem kontrolować jego stan. W wielu modelach znajdują się specjalne kropki kontrolne, które wskazują stan naładowania akumulatora. Ponadto, jeśli mamy miernik napięcia, można również zmierzyć, czy jest ono prawidłowe. Na wyłączonym silniku sprawny i naładowany akumulator powinien mieć napięcie w granicach od 12,4 do 12,6 V. Jeśli nasz akumulator ma gorsze parametry, to wskazówka, że nadchodzi czas jego wymiany. W ostateczności i tak prędzej czy później odmówi on działania.

Co do samego zakupu, to zawsze należy kierować się zaleceniami producenta samochodu. Można też wejść na stronę sklepu z częściami samochodowymi iParts.pl do działu akumulatory, wybrać markę samochodu, model oraz rocznik i automatycznie zostanie wygenerowana lista akumulatorów pasujących do naszego auta.