Kuchnia vintage ma jedną główną zasadę – brak zasad. Dozwolone jest zastosowanie wszystkiego, co przywodzi na myśl stare czasy, które pozwolą się cofnąć do przeszłości, często spędzonej w babcinych kuchniach.
Wyraźna kuchnia vintage
Spoglądając na styl vintage, którego początki związane są tak naprawdę ściśle z branżą tekstylną, można być pewnym tego, że obok niego na pewno nie przejdziemy obojętnie. Nie tylko jeśli będziemy brali pod uwagę ubrania, ale także wystrój wnętrz. Kuchnia vintage jest bardzo wyrazista. Często pozwala się na zestawienie przeciwieństw, jak np. ciemne meble na tle jasnych ścian lub jasne meble na tle ciemnych ścian w geometryczne wzory (np.l koniczyna lub uwielbiane grochy). W takich kuchniach bardzo często spotyka się odważną, nasyconą czerwień, która wspaniale komponuje się z przytłumionymi brązami. Kto nie lubi ciemności, nasyconą zieleń może zestawić z białymi, kremowymi ścianami, optycznie powiększającymi całe pomieszczenie.
Stylizowana kuchnia vintage
Nie można zapomnieć, że kuchnia vintage to miejsce na stylizowane wykończenia. Mamy więc tu do czynienia z fantazyjnymi wykończonymi frontami meblowymi, stylizowanym kredensem, jak za starych, dobrych czasów. Przy tym meblu warto zatrzymać się na dłużej, bowiem tego rodzaju kredensy nie tylko używane są w kuchniach w stylu vintage, ale bardzo często użytkowane są jako przeciwieństwo i zaburzenie harmonii w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym. Urządzając kuchnię warto również pomyśleć o stylizowanej armaturze nad zlewami.