Strona główna » Żelbeton czy dźwigary betonowe sprężone?
Dom i Wnętrze

Żelbeton czy dźwigary betonowe sprężone?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że dźwigary betonowe sprężone wcale nie różnią się tak bardzo od żelbetonu. Do produkcji obu konstrukcji niezbędna jest stal i beton. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że pod względem konstrukcyjnym, jak i również technologicznym oba elementy bardzo różnią się między sobą.

O czym należy pamiętać?

Beton jak powszechnie wiadomo jest dość kruchym materiałem, który charakteryzuje się niewielką wytrzymałością na rozciąganie. W dużej mierze to właśnie z tego powodu z samego betonu nie można produkować zginanych elementów konstrukcyjnych. Mowa tutaj między innymi o belkach albo stropach. W konstrukcjach tego typu lepiej sprawdzą się dźwigary betonowe sprężone albo żelbeton.

Dzięki odpowiednim technologiom zginane elementy betonowe można dodatkowo wzmocnić (w tzw. strefie rozciągania) specjalnymi prętami stalowymi. Takie typu konstrukcje nie ulegną zniszczeniu i doskonale będą przenosić całe obciążenie.

Jakie są najpopularniejsze metody sprężania dźwigarów z betonu?

Producenci korzystają z wielu różnych metod sprężania elementów betonowych. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak strunobeton i kablobeton. Te pierwsze spręża się przede wszystkim za pomocą specjalnych cięgien o dość niewielkiej średnicy, które zakotwione i naprężone są na końcach odpowiednich form wypełnionych mieszanką betonową. Jeżeli beton zwiąże to można przeciąć końce cięgien, dzięki czemu poszczególne siły sprężające przeniosą się automatycznie na wykonywany element konstrukcyjny.

Jeżeli chodzi o elementy kablobetonowe, to wykonuje się je nieco inaczej niż powyżej opisane elementy strunobetonowe. W specjalnych formach układa się osłonięte kable, liny i szkielety zbrojeniowe, które wykonane są w całości ze zwykłej stali. Do sprężania elementów kablobetonowych można przystąpić dopiero wtedy, gdy beton osiągnie odpowiednią wytrzymałość. Aby osiągnąć satysfakcjonującą wytrzymałość cięgna sprężające napręża się i kotwi na końcach wykonanych wcześniej elementów kablobetonowych.

Dlaczego sprężą się elementy z betonu?

Największą korzyścią sprężania elementów z betonu jest oczywiście to, że można w ten sposób uzyskać dużą wytrzymałość na ściskanie. W dużej mierze to właśnie dzięki sprężeniu w konstrukcjach z betonu sprężonego można uniknąć rys, które są jedną z największych wad żelbetonu. Podczas sprężania elementy wyginają się zawsze do góry, dzięki czemu można uzyskać także mniejsze ugięcia.

Aby dźwigary betonowe sprężone spełniały swoje zadania, przy ich produkcji należy skorzystać z betonu o wysokiej wytrzymałości. Warto wspomnieć także i o tym, że w dźwigarach betonowych sprężonych przekroje poprzeczne są zdecydowanie mniejsze niż w konstrukcjach żelbetonowych, dzięki czemu betonu zużywa się zdecydowanie mniej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/ dźwigary betonowe sprężone.