Strona główna » Jak rozpocząć przygodę z bonsai?
Ciekawe

Jak rozpocząć przygodę z bonsai?

Drzewka bonsai od lat fascynują wiele osób. Bardzo wiele osób chciałoby również podjąć się ich hodowli, ale wydaje się ona wyjątkowo trudna. Jak rozpocząć przygodę z bonsai i czy jest to możliwe w warunkach domowych?

Bonsai – co to jest?

Bonsai to sztuka tworzenia miniaturowych drzewek, która powstała w Chinach. Do nas przybyła z Japonii, gdzie została zmodyfikowana.

Określenie „bonzai” oznacza roślinę w pojemniku. Bardzo ważne jest odpowiednia pielęgnacja, która ma zmusić roślinę do odpowiedniego wzrostu. Nie są to drzewka genetycznie modyfikowane, lecz formowane z ogromną cierpliwością całymi latami.

Jak wybrać odpowiednie drzewko?

Decydując się na hodowlę miniaturowego drzewka trzeba pamiętać, że każda roślina nadaje się do uprawy. Są jednak trudniejsze i łatwiejsze rośliny w hodowli. W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję, czy drzewko będzie znajdowało się w domu czy raczej na zewnątrz.

Wybierając drzewka do hodowli na dworze warto skoncentrować się na takich roślinach jak sosna zwyczajna, jałowiec czy grab koreański to drzewka, które są idealne dla osób początkujących. Dobrze reagują na przycinanie i są odporne.

Wybierając drzewka do hodowli w mieszkaniu można skoncentrować się na benjaminkach, które potrafią wiele wybaczyć początkującemu hodowcy. Bardzo dobrym wyborem będzie również Portulacaria afra, która ma pędy, które dają się łatwo kształtować.

Wybierając drzewka na bonsai można również skoncentrować się na drzewkach kwitnących. Azalia, bugenwilla, glicynia czy morela japońska to rośliny, które prawidłowo pielęgnowane obsypią się barwnymi kwiatami.

Wybierając drzewko na bonsai należy skoncentrować się na zdrowych i silnych egzemplarzach. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy drzewko jest mocno zakorzenione. Należy złapać roślinę za gałązki i delikatnie podnieść do góry. Ważne jest również sprawdzenie, czy roślina bezpiecznie przezimowała. Nowe, jasnozielone listki oraz pąki na gałązkach są sygnałem, że roślina jest zdrowa i będzie pięknie rosła.

Wybierając większe drzewko warto zwrócić uwagę na pień, im jest grubszy, tym ciekawszy będzie nasz egzemplarz. Trzeba jednak pamiętać, że grubszy pień wymaga większej wprawy w formowaniu. Dla osób bardzo wytrwałych dobrym początkiem będą małe sadzonki, które nie mają jeszcze wykształconego grubego pnia. Jest to praca od podstaw, która trwa wiele lat, ale za to przynosi wielką satysfakcję.

Bonsai to sztuka dla wytrwałych. Nie jest to przeznaczone dla osób, które oczekują szybkich efektów. Hodowla miniaturowych drzew to pielęgnowanie rośliny i obserwowanie stopniowych zmian, które w niej zachodzą.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai.