Strona główna » Jaką wannę wybrać do łazienki?
Dom i Wnętrze

Jaką wannę wybrać do łazienki?

Urządzając łazienkę często stajemy przed dylematem – kabina prysznicowa czy wanna? Jeżeli przestrzeń na to pozwala to optymalnym rozwiązaniem będzie zamontowanie obu tych urządzeń. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to lepszym rozwiązaniem będzie wanna, która z parawanem może pełnić także funkcję prysznica.

Kształt wanny

Najbardziej tradycyjne są wanny prostokątne, łatwe są do ustawienia w każdej łazience. Bez problemu można także obudować je płytkami ceramicznymi.

Osoby dysponujące dużą łazienką często decydują się na wanny narożne. Dostępne są one w wersji symetrycznej (oba boki są równe) lub w wersji asymetrycznej (jeden bok jest krótszy). Tego typu wanny nadają łazience nowoczesny wygląd.

Do łask wracają także wanny wolnostojące umieszczane na środku łazienki. Mogą mieć kształt owalny lub prostokątny. W takim przypadku wanna powinna posiadać wgłębienia na gąbkę, płyn do kąpieli i inne akcesoria.

Kąpiel w wannie to przede wszystkim relaks i z tego powodu powinna mieć wymiary umożliwiające wygodne leżenie. Najlepsza jest wanna prostokątna o długości 170 cm i szerokości 70 cm. Nie zawsze jednak dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, wtedy wymiary wanny trzeba odpowiednio dostosować.

Kupując wannę poza kształtem i wymiarami warto wziąć pod uwagę także jej pojemność. To ważne z punktu widzenia ekonomicznego i środowiskowego. Panujące susze powodują, że woda jest towarem deficytowym i jej cena będzie systematycznie rosła. Wanny prostokątne o nachylonych ściankach będą wymagały mniejszej ilości wody, a komfort kąpieli będzie taki sam.

Dodatkowe wyposażenie

Nowoczesne wanny mogą posiadać dodatkowe wyposażenie, które uprzyjemni wieczorny relaks. Wanna może mieć wgłębienie na głowę, podłokietniki, które pozwalają na przyjęcie wygodnej pozycji podczas kąpieli. Przede wszystkim jednak wanna może być wyposażona w hydromasaże, które doskonale zrelaksują ciało po całodziennym wysiłku. Tym sposobem mamy w domu swoje własne SPA.

Jaką wannę wybrać?

Obecnie najchętniej kupowane są wanny prostokątne akrylowe. Rzeczywiście mają wiele zalet. Przede wszystkim są lekkie i nie ma problemu z ich transportem. Ich cena też jest atrakcyjna. Wanny akrylowe są bardzo przyjemne w dotyku i długo utrzymują temperaturę wody. Łatwe są też w utrzymaniu czystości. Wanny żeliwne należą do najbardziej tradycyjnych, jednak ich duża waga sprawia, że wiele osób rezygnuje z nich na rzecz akrylowych. Niewątpliwą zaletą wanien żeliwnych jest ich ogromna trwałość i długie utrzymywanie temperatury wody.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wanny prostokątne https://1lazienka.pl/category/wanny-prostokatne.