Strona główna » Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem – czy to legalne?
Ciekawe

Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem – czy to legalne?

Zakup samochodu w Niemczech to powszechny proceder – polscy kierowcy niezwykle cenią sobie niemiecki rynek samochodowy. Atutem jest tu przede wszystkim atrakcyjna cena idąca w parze z doskonałą jakością samochodu. Co po sprowadzeniu samochodu z Niemiec? Czy możliwa jest jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem?

Czy jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem jest możliwa?

Niemieckie samochody cieszą się dużą popularnością wśród polskich kupujących. Samochody niemieckie są względnie nowe, mają niewielki przebieg, są w świetnym stanie technicznym. W porównaniu z polskim rynkiem samochodowym warto poświęcić czas i pieniądze na to, aby nowy samochód ściągnąć właśnie od naszych zachodnich sąsiadów. Kiedy już sprowadzimy samochód z Niemiec do Polski musimy samochód ubezpieczyć. Czy jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem jest możliwa? Okazuje się, że polskie prawo jasno określa takie sytuacje – zgodnie z zasadami samochód na obcych tablicach rejestracyjnych może poruszać się po polskich drogach wyłączeni 30 dni. Po tym czasie musi zostać przerejestrowany.

Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem – kwestie formalne

By jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem po polskich drogach była legalna, samochód musi posiadać tablice wyjazdowe z Niemiec. Tablice te wydawane są na 5 dni lub też na okres do 9 miesięcy (konieczny jest przegląd techniczny). Wraz z tablicami możliwe jest wykupienie ubezpieczenia (imiennego). Inną opcją jest ubezpieczenie krótkoterminowe (wydawane na 30 dni), które kupimy w polskich towarzystwach ubezpieczeniowych. OC krótkoterminowe w przeciwieństwie do klasycznego OC nie wznawia się po upływie jego ważności. OC krótkoterminowe wydawane jest również w przypadku każdego samochodu podczas procesu rejestracji, by móc swobodnie i legalnie się nim poruszać po polskich drogach.